სემინარი „უსაფრთო გზები და ტრანსპორტი“
29 აგვისტოს, სასტუმრო რადისონში, ფონდის ,,პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის“ მიერ ერთდღიანი სემინარი „უსაფრთო გზები და ტრანსპორტი“ გაიმართა, რომელსაც მხარს საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა უჭერდა. სემინარში მონაწილეობდნენ საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე ბორის იაროშევიჩი, მსოფლიო ბანკის რეგიონული დირექტორი ჰენრი კერალი, ასევე, ხელისუფლების, ბიზნესის, აკადემიური წრეების, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარომადგენლები.
სემინარი ჩატარდა ევროკავშირის მიერ დაფინანასებული პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოება: დიალოგი პროგრესისათვის“ ფარგლებში. სემინარის მიზანია საზოგადოებამ და დაინტერესებულმა მხარეებმა მიიღონ ინფორმაცია საგზაო უსაფრთხოებისა და ტრანსპორტის სფეროებში არსებული ევროპული რეგულაციებისა და მათი შესრულების ვადების შესახე; ასევე, საქართველოში საგზაო და სატრანსპორტო უსაფრთხოების კუთხით არსებული მდგომარეობის, რეგიონებში ამ მიმართულებით ადგილობრივი ხელისუფლებისა და ორგანიზაციების მიერ განხორციელებული პროექტების შესახებ. სემინარის მონაწილეები გაეცვნენ ფონდის მიერ განხორციელებულ პროექტს „მეგობრული გზები“ და ისაუბრეს პროექტის ფარგლებში მიღებული მონაცემების - საქართველოს გზებზე არსებული საფრთხეებისა და პრობლემების შესახებ და იმსჯელეს მათი მოგვარების გზებზე.
შეხვედრის მონაწილეების შეთანხმდნენ, რომ შეიქმნება საკოორდინაციო და ექსპერტთა ჯგუფი, რომელიც იმუშავებს საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ხელშეკრულების კუთხით ტრანსპორტის სფეროში არსებული კანონმდებლობის ევროპულ კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციაზე. აღნიშნული ჯგუფი გაუწევს მონიტორინგს ამ პროცესს და საზოგადოებას პერმანენტულად მიაწვდის ინფორმაციას ამ სფეროში არსებულ სიახლეებზე.

Seminar “Safe Roads and Transport”
On August 29, the seminar “Safe Roads and Transport” was held by the foundation “Partnership for Road Safety” at the hotel “Radisson”, which was supported by the European Union. The seminar was attended by Boris Iarochevitch, Deputy Head of EU Delegation to Georgia, Henry Kerali, the World Bank, Regional Director for the South Caucasus, the representatives from government, business, educational institutions, media and non-government organizations.
The seminar was held within the EU project “Civil Society: Dialogue for Progress”. The goal of the seminar was to inform the society and interested citizens about European regulations and terms; the road and transport safety in Tbilisi and regions; and the project implemented by the government and local organization in this field. The project “Friendly Roads” was introduced to the seminar participants, which was implemented by the foundation “Partnership for Road Safety”; the data received within the project was analyzed, and the ways how to solve the problems and improve the current road safety situation was discussed.
The seminar participants agreed to create the coordination and expert group, which will work on the harmonization process of Georgian legislation with the European one in transport sphere based on the association agreement between Georgia and Europe. The mentioned groups will monitor the process and will be responsible for informing the society with the latest information in this field.