პროექტის „სუფთა ჰაერი საქართველოს ქალაქებში“ პრეზენტაცია ახალგაზრდულ პრეს კლუბში
31 ივლისს ფონდის "პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისათვის" პროექტების კოორდინატორმა ქეთი მურუსიძემ  ჩაატარა  პროექტის "სუფთა ჰაერი საქართველოსთვის" პრეზენტაცია "ახალგაზრდული ინიციატივებისა და სამოქალაქო განვითარების აკადემიური ცენტრის"   ახალგაზრდულ პრესკლუბში. შეხვედრაზე ისაუბრეს ჰაერის ხარისხის პრობლემებზე  საქართველოში, ევროკავშირის სტანდარტებზე გადასვლის აუცილებლობაზე, მათ შორის მანქანების ტექნიკური შემოწმების საჭიროებაზე.
სტუდენტები დაინტერესდნენ პროექტით "სუფთა ჰაერი საქართველოსთვის"; და ვებ-გვერდის www.haeri.ge საშუალებით ფონდის წარმომადგენელთან ერთად შეამოწმეს ჰაერის ხარისხი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. შეხვედრის ბოლოს სტუდენტებს დაურიგდათ "პარტიორობა საგზაო უსაფრთხოებისათვის" მიერ მომზადებული პროექტის საინფორმაციო ბლოკნოტები.
პროექტი „სუფთა ჰაერი საქართველოს ქალაქებში“ მოსახლეობის ჩართულობითა და თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით ხელს უწყობს საქართველოს ქალაქებში ჰაერის ხარისხის მონიტორინგს. პროექტის ძირითადი მიზანია თანამედროვე ინტერნეტ-ტექნოლოგიების გამოყენებით ჰაერის კონტროლის, მოქალაქეების განათლებისა და ადვოკატირების გზით ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება და ჯანსაღი გარემოს შექმნა. პროექტი შედგება რამოდენიმე კომპონენტისგან, ესენია სკოლებში ეკო-კლუბების მოწყობა და ბავშვების ჩართვა ჰაერის შესახებ ინფორმაციის მოძიების პროცესში, და „ჰაერის ხარისხის საზომი სენსორის“ დამონტაჟება სხვადასხვა ქალაქებში, რომელიც ავტომატურ რეჟიმში მოგვაწვდის ინფორმაციას და შექმნის საინფორმაციო ბაზას.

Presentation of the Project “Clean Air for Georgian Cities” at the Youth Press Club
On July 31, the presentation of the project “Clean Air for Georgian Cities” was held at youth press club of “Youth Initiatives & Civic Development Academic Center”. The presentation was done by Keti Murusidze, project coordinator, the foundation “Partnership for Road Safety”. During the meeting, the following issues were discussed: increasing the air quality level in Georgia, receiving the EU standards, necessity of technical check of transport.
Students expressed their interest towards the project “Clean Air for Georgia”; with the representative of the the foundation “Partnership for Road Safety”, they checked the air quality in the different regions with the use of web-page www.haeri.ge. At the end of the meeting, students received the information exercise-books, which Are prepared by the foundation.
The goal of the project “Clean Air for Georgian Cities” is to promote healthier, cleaner air throughout Georgia’s cities through implementing a powerful community-led advocacy and monitoring campaign. The project’s specific objective is to monitor air quality through a public, cost-effective monitoring system throughout Georgia. The project includes several components, such as arranging the eco clubs at schools and involving the children in the process of collecting data on air quality, and installing “air quality monitoring sensors” in different cities, which provide the information in the automated regime and create the database.