პრეზენტაცია საქართველოში ღვედების კამპანიის შესახებ საგზაო უსაფრთხოების მე-5 გლობალური შეხვედრაზე
საგზაო უსაფრთხოების მე-5 გლობალურ შეხვედრაზე, მალაიზიის დედაქალაქ კუალა ლუმპურში, ფონდის „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის“ პროექტების კოორდინატორმა ლიკა მერაბიშვილმა საქართველოში ღვედების კამპანიის შესახებ პრეზენტაცია გამართა.  შეხვედრას ესწრებოდნენ საგზაო უსაფრთხოების სფეროში მოღვაწე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
გლობალური შეხვედრა გაიმართა „არასამთავრობო ორგანიზაციების გლობალური ალიანსის საგზაო უსაფრთხოებისთვის (ალიანსის)“, მალაიზიის ტრანსპორტის სამინისტროსა და მსოფლიოს ჯანდაცვის ორგანიზაციის მიერ. მე-5 გლობალურ შეხვედრას 70 ქვეყნის 200-ზე მეტი წარმომადგენელი დაესწრო, რომელთა მიზანია 2020 წლისთვის მსოფლიოს გზებზე დაღუპულთა და გარდაცვლილთა რიცხვის განახევრება.
ყოველ წლიურად, 1.25 მილიონ ადამიანზე მეტი იღუპება საგზაო შემთხვევის შედეგად. საგზაო შემთხვევის შედეგად გარდაცვლილი ადამიანების რიცხვი უფრო მეტია ვიდრე მალარიისა და ტუბერკულიოზის დაავადებით გარდაცვლილი ადმაიანთა რაოდენობა. საგზაო შემთხვევის მსხვერპლთა საშუალო ასაკი 15-29 წლამდეა.

Presentation on the Seat Belt Campaign in Georgia at 5th Global Road Safety Meeting
Lika Merabishvili, Project Coordinator of the foundation “Partnership for Road Safety” delivered the presentation on the seat belt campaign and current road safety situation in Georgia at the biannual Fifth Global Meeting in Kuala Lumpur, Malaysia.
The Global Meeting was organized by the Global Alliance of NGOs for Road Safety (the Alliance), and the Ministry of Transport, Malaysia, and hosted by the World Health Organization (WHO). More than 200 road safety NGOs and stakeholders from 70-plus countries renewed their commitment to enabling governments and communities to achieve the United Nations (UN) Sustainable Development Goal to halve the number of global deaths and injuries from road traffic accidents by 2020.
Every year, 1.25 million people die as a result of traffic crashes — greater than the entire population of Cyprus. More people die from road traffic accidents than from malaria and tuberculosis and traffic crashes are the main cause of death globally among those aged 15–29.