აღმოსავლეთ პარტნიორობის ტრანსპორტის მე-11 პანელი
19-20 ოქტომბერს, ქალაქ ბრუსელში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ტრანსპორტის მე-11 პანელი გაიმართა, რომელიც ორგანიზებული იყო ევროპის კომისიის მიერ. ფონდის „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის“ დამფუძნებელი გელა კვაშილავა გამომსვლელებს შორის გახლდათ.
გელა კვაშილავამ ისაუბრა საგზაო უსაფრთხოების სფეროში მოღვაწე ადამიანების საერთო მიზნების მნიშვნელობასა და ამ მიზნისკენ საერთო მისწრაფებაზე; იგი თვლის, რომ საჭიროა შემუშავდეს ერთიანი მიდგომა, რომელიც განხორციელდება თითოეულ ქვეყანაში.გელა კვაშილავამ აღნიშნა ევროკავშირის როლი მონაცემთა შეგროვების კუთხით. მან დამსწრეებს შესთავაზა შეიქმნას საგზაო უსაფრთხოების სამუშაო ჯგუფი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის, სადაც მთავრობა, არასამთავრობო ორგანიზაციები, აკადემია და ბიზნეს სექტორი ერთობლივად იმუშავებს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში უსაფრთხო და მდგრადი გადაადგილებისთვის. გელა კვაშილავამ მიმოიხილა საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში არსებული საგზაო უსაფრთხოების პრობლემები და გამოწვევები.
პანელის მიზანი იყო განხილულიყო TEN-T როტერდამის მინისტერიალის შემდგომი საქმიანობა, რომელიც ივნისში გაიმართა; ასევე დაიგეგმა სამომავლო პროექტები.

11th Eastern Partnership Transport Panel
On 19th-20th October the 11th Eastern Partnership Transport Panel took place in Brussels, organized by the European Commission. Gela Kvashilava, the founder of the “Partnership for Road Safety”, was one of the speakers.
Gela Kvashilavatalked about the importance of different actors and stakeholders in taking a common approach and setting concrete targets that can be monitored in the future, and emphasized the importance of securing political commitment, at the highest possible level, in each country. He highlighted that European Union countries can provide invaluable assistance to improving data collection, enforcement and capacity building for road safety, and therefore proposed the establishment of an Eastern Partnership Countries Road Safety Working Group where government, NGOs, academia and businesses can work with respective EU institutions to advance safe and sustainable mobility in the Eastern Partnership countries. Gela Kvashilavaoffered an overview of the current road safety situation in Georgia and the challenges that both Georgia and other Eastern Partnership countries face in improving safety.
The purpose of the Transport Panel meeting was to discuss follow-up actions of the TEN-T Rotterdam ministerial meeting in June, including future transport projects within the TEN-T network and associated financial mechanisms.