შატილის ტრაგედია – სად გადის წითელი ხაზი?
მიკროავტობუსს, რომელსაც შატილში ტურისტები გადაჰყავდა, ტექდათვალიერება გავლილი არ ჰქონდა და გადატვირთული იყო. როგორ გადაადგილდებოდა ტექდათვალიერებაგაუვლელი მიკროავტობუსი ჩვენს გზებზე?
აღსრულებაზე რომ არაფერი ვთქვათ, მნიშვნელოვანი პრობლემა, რომელიც საგზაო უსაფრთხოების სფეროში თვალშისაცემია, ეს არის სახელმწიფო სტრუქტურებს შორის არაკოორდინირებული მუშაობა და გადაუნაწილებელი პასუხისმგებლობა, რაც კონკრეტულ უწყებებს აძლევს საშუალებას, თითოეული ამგვარი უბედური შემთხვევისას თითი სხვა უწყებისკენ გაიშვირონ. არადა, ევროპის, და მსოფლიოს უამრავ ქვეყანაში არსებობს უსაფრთხოების სტანდარტები, რომლის თანახმად, ტუროპერატორები იღებენ პასუხისმგებლობას მგზავრების უსაფრთხოდ გადაყვანაზე.
საზოგადოებაში უამრავი შეკითხვა დაგროვდა, თუმცა ხელისუფლება დუმს და არავის აქვს პასუხი, თუ რა კონკრეტული რეაგირება მოჰყვება აღნიშნულ შემთხვევას, რათა მომავალში მაინც თავიდან ავიცილოთ ასეთი მასშტაბის ტრაგედიები.
ეს შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ საკითხის პრიორიტეტულობა პრემიერ-მინისტრის დონემდე აიწევს, როგორც კორონავირუსთან საბრძოლველად არსებობს საკოორდინაციო საბჭო, სადაც ყველა უწყება არის ჩართული. ეს საჭიროა, რათა ცენტრალურმა და ადგილობრივმა ხელისუფლებამ კოორდინირებულად იმუშაონ და არსებული პრობლემები დროულად მოგვარდეს.

The minibus that was transporting tourists to Shatili did not pass the technical inspection and was overloaded. How did the technical inspection impassable minibus move on our roads?
Not to mention enforcement, an important problem in the field of road safety is the uncoordinated work between state structures and redistributive responsibilities, which allows specific agencies to point the finger at another agency in each such accident.
There are a lot of questions in the society, but the government is silent and no one has an answer as to what specific response will be given to this case, in order to avoid tragedies of this scale in the future.
This is possible only if the priority of the issue is raised to the level of the Prime Minister, as there is a Coordinating Council for the fight against Coronavirus, where all agencies are involved. This is necessary for the central and local governments to work in a coordinated manner and to solve the existing problems in a timely manner.