სამუშაო შეხვედრა საგზაო უსაფრთხოების სფეროში დაგეგმილი რეფორმის ირგვლივ
11 თებერვალს, სასტუმრო „ამბადასადორ კაჭრეთში“ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების სფეროში დაგეგმილი რეფორმის შესახებ მრგვალი მაგიდის ფორმატში შეხვედრა გაიმართა, სადაც ფონდმა „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის“ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივის ირგვლივ საკუთარი შეფასება და რეკომენდაციები წარადგინა.
შეხვედრის მიზანი იყო აგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული კანონპროექტის პაკეტისგაცნობა, რომლის შემუშავების პროცესშიც ფონდი აქტიურად მონაწილეობდა. შეხვედრაზე განიხილეს ქულათა სისტემისა და უკონტაქტო პატრულირების, მართვისმოწმობის გაცემისა და ქვეითთა უსაფრთხოების დაცვის საკითხები, ასევე, ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო გამოცდილებების გაზიარება. მოხდა სტატისტიკური მონაცემების გაცნობა - 2016 წელს, წინა წელთან შედარებით, 8%-ითგაიზარდაავტოსაგზაოშემთხვევათარაოდენობა. ყოველწლიურადავტოსაგზაოშემთხვევებისშედეგად 550-600 ადამიანი იღუპება, ხოლო 10 000-მდე ადამიანის ხვადასხვა სიმძიმის ტრავმას იღებს.
შეხვედრაში საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარემ, პარლამენტის წევრებმა, თბილისის მერიის, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, საქართველოს შინაგან საქმეთასამინისტროსა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.

On February 11, at the hotel “Ambassador Kachreti”, the working meeting around the planned road safety reforms was held, where the foundation “Partnership for Road Safety” (PfRS) presented own evaluation and recommendations on the legal initiatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The working meeting aimed at presenting the legal amendment initiatives prepared by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, which preparation process PfRS was actively engaged. During the meeting, the new score grading systems and contactless patrol police, driving license issuance and pedestrians’ problem, also the international experience on the mentioned issues were analyzed. In addition, the recent statistical data was announced – in 2016, the number of road crashes was increased with 8% comparing to the previous year. Each year, 500-600 people die and about 10 000 people get injured after a crash.
The working meeting was attended by the Head of Georgian Parliament, Members of Parliament, the representatives of Tbilisi City Hall, Ministry of Labor, Health and Social Affairs, Ministry of Internal Affairs and non-governmental organizations.